your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Mr. Freedom (8)

W porównaniu z "Mr. Freedom" "Kim jesteś Polly Magoo?" jest satyrą subtelną i lekką jak piórko. Gruba kreska nie przeszkadza, kiedy prześmiewczo opowiada się mit Kapitana Ameryki. Ten polityczny film, bardzo mocno zanurzony w rzeczywistości i estetyce lat 60. pozostaje dziwnie aktualny. "Wolność" wciąż jest biało-czerwono-niebieska, tylko pod czerwień zła podłożono inne kolory.

.

No niestety bardzo przeszkadza. Mało subtelne to jedno, ale dwa że mało odkrywcze i nieudolne.

.

Może i tak, ale potrzebowałem tego do zmycia z siebie brudu tych kilku superbohaterskich produkcyjniaków, które widziałem w tym roku. ;)

.

Też na Mubi oglądałam te wszystkie trzy fabuły Kleina i one są generalnie bardzo różne. Polly Magoo chyba podobała mi się najbardziej przez tę nowofalową formę, ale Mr. Freedom jest bardziej dosadne i mocniejsze w swojej satyrze, stąd zrobiło na mnie większe wrażenie. W ogóle zaskoczył mnie ten Klein - mimo że te filmy (plus jeszcze Model Couple) są dość stare, ich tematyka właściwie dalej pozostaje bardzo aktualna, szczególnie właśnie Mr. Freedom doskonale kąsa cały ten nurt blockbusterów o superbohaterach.

.

Pod tym względem Mr. Freedom jest nawet bardziej aktualny niż w czasach, w których powstawał. :)

Chyba najbardziej zestarzała się Model Couple i nie chodzi mi tu wcale o te wszystkie starożytne technologie, a o ideowy klimat. Niby obsesja konsumpcjonizmu, skupienie na sobie (w tym wypadku w formie przed mediami społecznościowymi) i badania rynku jako narzędzie uprawiania polityki to kwestie jak najbardziej aktualne, ale sposób ich pokazania rozmija się ze współczesnością.

.

Polecam "Punishment Park" (który widziałem przedwczoraj na AFF). Nie dość że oryginalny w formie i bardzo ostry, to jeszcze w dodatku (niestety) niezwykle aktualny.

.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook